Rzecznik Praw Dziecka

W poniedziałek – 19 marca 2018 roku – gościliśmy w naszym przedszkolu Rzecznika Praw DzieckaPana Marka Michalaka, odznaczonego medalem Orderu Uśmiechu. Gość przybył na zaproszenie Dzieci i Pani Dyrektor, w związku z omawianą tematyką programową Prawa Dziecka.

Program wizyty obejmował: wystąpienie Pana Rzecznika i Jego rozmowę z dziećmi na temat codziennej pracy, sposobów rozwiązywania problemów dziecięcych. Pytania dotyczyły także życia prywatnego Gościa – Jego marzeń dziecięcych i zainteresowań.

W trakcie spotkania odbyła się prezentacja multimedialna związana z tematem, podczas której Przedszkolacy z młodszych grup interpretowali poszczególne prawa dziecka.

Finalnym akcentem spotkania był przedstawienie dzieci z grupy XI i XII:  fragmentu powieści Janusza Korczaka „Król Maciuś I” oraz piosenek Zespołu Dziecięcego „Serduszka”, którym Pan Rzecznik kierował przez piętnaście lat, układając teksty do większości utworów. Wspólnie zaśpiewano piosenkę o przyjaźni, której  najważniejsze przesłanie brzmi: Pamiętaj zatem, nasz przyjacielu, order uśmiechu nie jest dla wielu.

Gość zwiedził wybrane sale przedszkolne, zapisując w jednej z nich na tablicy numer telefoniczny Rzecznika Praw Dziecka (800 12 12 12), pod którym to codziennie każde dziecko może bezpłatnie porozmawiać o problemach lub zgłosić naruszenie swoich praw. Rozmawiał z dziećmi grupy  na temat zaprezentowanej w sali galerii prac plastycznych, ilustrujących legendę  „ Wars i Sawa”.

Kończąc wizytę w przedszkolu, Pan Michalak obejrzał wystawki prac dziecięcych powstałe w związku z ich rozumieniem praw dziecka, fotografując się na ich tle. Z aplauzem odniósł się do prowadzonej  od dwóch lat w przedszkolu  Akcji Postcrossing, oglądając pocztówki wymieniane przez dzieci z różnych miast w Polsce i na świecie.
             Spotkanie przebiegło w serdecznej, radosnej  atmosferze, a Przedszkolacy w ramach podziękowania wręczyli Panu Rzecznikowi prezent w postaci albumu swoich prac –  liczne  portrety Gościa związane z  Jego działalnością w RPD – widziane oczyma dziecka.

Warszawa ul. Przemysłowa 32 Biuro Rzecznika Praw Dziecka

Warszawa ul. Przemysłowa 32 Biuro Rzecznika Praw Dziecka

Warszawa ul. Przemysłowa 32 Biuro Rzecznika Praw Dziecka

Warszawa ul. Przemysłowa 32 Biuro Rzecznika Praw Dziecka

Skip to content