Pierwsze dni w przedszkolu

Rodzice w miarę możliwości bądźcie spokojni i zdecydowani, Wasz niepokój może udzielić się dziecku.

• Dajmy dziecku ukochaną maskotkę w rękę. Dobrze jest też przypiąć dziecku plakietkę z imieniem, na pewno poczuje się lepiej, gdy pani zwróci się do niego Kasiu lub Stasiu, niż dziewczynko czy chłopczyku.
  • Drogę do przedszkola możemy odbyć ze znajomym dzieckiem chętnie chodzącym do naszego przedszkola.
  • Powiedzmy dziecku, kiedy i kto po nie przyjdzie, zapewnijmy je o naszej miłości. I o tym, że nie zostaje tu do nocy, że na pewno osoba wyznaczona go odbierze.
  • Pożegnajmy się z dzieckiem już w szatni, szybko, i bez łez.
  • Przyjdźmy po dziecko punktualnie i możemy wręczyć mu mały prezent z okazji zostania przedszkolakiem.
  • Chwalmy dziecko za jego dzielność i umiejętność radzenia sobie w każdej sytuacji. Jeśli dziecko bardzo płakało, powiedzmy mu, że wszyscy ludzie denerwują się trochę i boją robiąc coś pierwszy raz, ale po kilku dniach czują się pewniej – tak będzie i z nim.

Okres adaptacji przebiega różnie, jedno dziecko po tygodniu ma już najgorsze za sobą, inne swój trudny czas zaczyna dopiero po miesiącu (i to też jest normalne) – bo dopiero wtedy zrozumiało i w pełni odczuło, że pewien etap skończył się bezpowrotnie, a ono wolałoby żeby było tak jak dawniej.

Szanowni Państwo,

Rodzice pierwszego dnia przynoszą ze sobą:

• pewność, że dziecko sobie poradzi,
    • zaufanie do nauczycielek i personelu przedszkola,
    • uśmiech na twarzy, która będzie bardzo obserwowana przez dziecko i z której dziecko szybko potrafi wyczytać dobre i złe emocje.